Kampania społeczna dotycząca FAS i szkodliwych skutków spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne, w ramach projektu „W stronę rodziny – wsparcie usług adopcyjnych”

Kampania społeczna dotycząca FAS i szkodliwych skutków spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne, w ramach projektu „W stronę rodziny – wsparcie usług adopcyjnych”

Ruszyła kampania społeczna „Ciąża. Trzeźwy start procentuje”, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat FAS oraz negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne.

FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy (ang. fetal alcohol syndrome) to zespół zaburzeń neurozwojowych, spowodowanych prenatalną ekspozycją na alkohol. Szacuje się, że rocznie w Polsce rodzi się około 9 tysięcy dzieci obciążonych syndromem FAS.

Nie każda ilość alkoholu wypitego w okresie prenatalnym w równie ciężki sposób wpłynie na dziecko. Każda jednak niesie za sobą ryzyko i jedynym skutecznym sposobem, aby to ryzyko wyeliminować jest CAŁKOWITE powstrzymanie się przez matkę od spożywania alkoholu przez cały okres ciąży. Nie określono jak dotąd bezpiecznej dawki alkoholu, którą kobieta mogłaby wypić, nie ryzykując życiem i zdrowiem swojego dziecka.

Jak alkohol wpływa na rozwijający się organizm dziecka?

  • wypity wkrótce po poczęciu dziecka (kiedy kobieta często jeszcze nawet nie zorientowała się, że będzie matką) może doprowadzić do obumarcia płodu i poronienia
  • w okresie I trymestru ciąży, gdy kształtują się części ciała i narządy wewnętrzne, zaburza prawidłowy rozwój organizmu dziecka, powstają wtedy wady serca, wątroby, nerek, płuc i wielu innych organów, deformacje kończyn, twarzy oraz poważne anomalie w budowie ośrodkowego układu nerwowego czyli mózgu
  • w II i III trymestrze, gdy rozwijają się i dojrzewają poszczególne układy, uszkadza komórki organów powodując ich deformacje i zaburzenia czynnościowe, uszkadza kości, mięśnie, skórę, gruczoły, zawiązki zębów, opóźnia przyrost masy ciała dziecka, może spowodować przedwczesny poród
  • alkohol wypity w okresie okołoporodowym powoduje, że dziecko może urodzić się z obecnością alkoholu we krwi, zwiększa to ryzyko sepsy, a także wystąpienia zespołu abstynencyjnego, będącego poważnym obciążeniem dla niedojrzałego organizmu noworodka.

W ramach kampanii będą upowszechniane materiały informacyjne, obalające najpopularniejsze mity na temat spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne. W tym celu wykorzystane zostaną różnorodne formy przekazu, takie jak:

  • kampania outdoorowa (na przystankach autobusowych oraz bilbordach;
  • kampania w mediach społecznościowych (zapraszamy na nasz profil na FB: https://www.facebook.com/soakatowice);
  • działania edukacyjne w szkołach;
  • emisja spotów radiowych – przez najbliższy miesiąc spot informacyjny można usłyszeć na antenie stacji radiowej Złote Przeboje.

Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego kampanię społeczną: https://fb.watch/7UcYZnxHEH/

Kampania prowadzona jest przez Śląski Ośrodek Adopcyjny w Katowicach, w ramach projektu „W stronę rodziny – wsparcie usług adopcyjnych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego.

Skip to content