1. Pupille.
Film opowiada historię Theo, który zostaje przekazany do adopcji w wieku niemowlęcym. Film przedstawia rodzącą się więź dziecka z jego opiekunem tymczasowym oraz dylematy związane z przekazaniem dziecka do rodziny adopcyjnej. Film pokazuje również działanie systemu opieki społecznej i ośrodka adopcyjnego. Film mówi o dojrzewaniu do decyzji
o adopcji i czasie jaki jest potrzebny do jej podjęcia. Film prezentuje sposób pracy z dziećmi oparty na szacunku i prawdzie, jak również otwartej komunikacji z dzieckiem. Kino wrażliwe, subtelne, osadzone w realności.
2. Big Mike. The blind side.
Scenariusz filum oparty jest na książce „The Blind Side: Evolution of the Game” Michaela Lewisa. Przedstawia prawdziwą historię Michaela Ohera (Quinton Aaron), czarnoskórej gwiazdy futbolu amerykańskiego. Bohater w młodości był bezdomny. Na jego drodze niespodziewanie pojawiła się Leigh Anne Touhy (Sandra Bullock), która otoczyła bezdomnego nastolatka opieką. Dzięki obecności rodziny i jej wsparcia młody chłopak pokonał wiele barier, odkrył swoje możliwości, co otworzyło mu drogę do kariery sportowej. Jednak największą wartością było dla niego doświadczenie własnego miejsca w rodzinie.
3. Droga do domu.
Film w przejmujący sposób opowiada prawdziwą historię Saroo Brierleya,
który jako pięciolatek gubi się na ulicach Kalkuty, tysiące kilometrów od domu. Napotkanym ludziom nie jest w stanie powiedzieć kim jest i gdzie mieszka jego rodzina. W najmniej oczekiwanym momencie chłopiec zostaje adoptowany przez parę Australijczyków.
Po 25 latach Saroo wyrusza w podróż by odnaleźć swoje korzenie i zrozumieć swoją historię.
4. Family instant. Rodzina od zaraz.
Film opowiada krok po kroku o procesie adopcji – od decyzji pary o nawiązaniu współpracy
z ośrodkiem, przez proces przygotowania do adopcji, po kryzysy związane z pojawieniem
się dzieci w rodzinie. Rodzice mają niełatwe zadanie – zbudować relację z trojgiem rodzeństwa w różnych przedziałach wiekowych.
5. Chłopiec z Marsa.
Film opowiada historię adoptowanego chłopca, który poradził sobie z opuszczeniem
przez rodziców uciekając w swój azyl – w świat fantazji, przedstawiając się jako Marsjanin.
Rodzic adopcyjny szuka kompromisu pomiędzy tym, aby uszanować obronę dziecka
a jednocześnie zachęcać go do wyjścia z azylu i zbudowania więzi. Metafora „dziecka z innej planety” obrazuje doświadczenie wielu rodziców adopcyjnych i ich przysposobionych dzieci – proces budowania relacji pomiędzy przedstawicielami dwóch różnych światów i doświadczeń.
6. Then She Found Me. Kiedyś mnie znajdziesz.
Film porusza kwestię „przepracowania” przez dorosłą osobę tematu adopcji, różnic związanych z biologicznym i adopcyjnym macierzyństwem, konfrontowania
się z odrzuceniem przez biologicznych rodziców oraz realizowania własnych potrzeb związanych z rodzicielstwem. W filmie trudne momenty przeplatają się z pogodnymi,
co sprawia, że film stanowi przystępną opowieść o skomplikowanych sprawach rodzinnych.
7. Second best. Dwóch ojców.
Film przestawia proces nawiązywania więzi pomiędzy 11-letnim chłopcem a kandydatem na rodzica adopcyjnego (osoba stanu wolnego). Film obrazuje postraumatyczne zachowania dziecka oraz poczucie lojalności wobec rodziny pochodzenia. Adopcja staje się dla głównego dorosłego bohatera szansą na zrozumienie swojej historii, ale także rozwój cech potrzebnych do opieki nad dzieckiem z urazem przywiązaniowym. Film pozwala zobaczyć jak znacząca jest autentyczność w kontakcie z dzieckiem oraz gotowość do podążania za nim.
8. Short term 12. Przechowalnie nr 12.
Film przybliża historie dzieci i młodzieży umieszczonych w tymczasowo w ośrodku opiekuńczym. Film przedstawia bolesne doświadczenia młodych ludzi oraz sposoby,
w jaki próbują sobie poradzić z doznanymi traumami. Film pokazuje sposób pracy
z młodzieżą, unaocznia także to, jak przeżycia dzieci dotykają przeżyć dorosłych (szczególnie tych nieprzepracowanych).
9. Chłopiec na rowerze. Le Gamin au vélo.
Film przedstawia historię 11 letniego Cyryla, który przebywa w placówce i desperacko próbuje odnaleźć ojca, który go porzucił. Jednocześnie chłopiec ma okazję zamieszkania w rodzinie zastępczej. Cyryl wydaje się rozdarty pomiędzy lojalnością wobec ojca a rodzącym się przywiązaniem do rodziny zastępczej.
10. Sekrety i kłamstwa. Secrets&Lies.
Film porusza temat poszukiwania prawdy o swoim pochodzeniu w życiu dorosłym, w tym – dążenia do nawiązania kontaktu z rodziną biologiczną. Film podkreśla koszty jakie zostają poniesione na skutek podtrzymywania rodzinnych sekretów i kłamstw oraz przeżywania utrat i cierpienia w samotności.
11. Kochankowie mojej matki.
Film porusza temat „parentyfikacji” czyli odwrócenia ról w rodzinie. Główny bohater – chłopiec w wieku szkolnym – mieszka z matką – osobą uzależnioną od alkoholu. Chłopiec pełni wobec matki rolę opiekuna, terapeuty, partnera. W swoich dziecięcych sprawach
nie może liczyć na wsparcie matki. Film jest doskonałą ilustracją życia z dorosłym,
który jest niewydolny wychowawczo na skutek uwikłania w problem alkoholowy.
Film stanowi kadr z życia wielu dzieci, które zgłaszane są do Ośrodka celem adopcji.
12. Każde życie jest cudem. October baby.
Film podejmuje temat znaczenia rozmowy z dzieckiem o adopcji oraz trudności w jej podjęciu przez rodziców adopcyjnych. Jest to zadanie niełatwe w sytuacji jeśli adopcję poprzedzały traumy, których dzieci doświadczyły ze strony rodziny biologicznej. To także film
o poszukiwaniu przez dorastającą bohaterkę odpowiedzi na pytanie: kim jestem,
jaka jest moja historia?
13. Nazywam się Cukinia.
Animowany film na temat chłopca, który po śmierci matki trafia do domu dziecka i próbuje się zaadaptować do nowych okoliczności życiowych. Film jest bardzo realistyczny, oszczędny w dialogach. Film pomaga zobaczyć sposoby w jakie dzieci sobie radzą z tym, co w ich życiu rodzinnym poszło nie tak i doprowadziło do umieszczenia w placówce. Pokazuje również tęsknoty i skrywane pragnienia dzieci związane z posiadaniem „kogoś bliskiego”.
14. Pręgi.
Film porusza temat wpływu przemocy psychicznej i fizycznej doznanej w dzieciństwie
na trudności w budowaniu w dorosłym życiu bliskich relacji partnerskich i rodzicielskich. Film pokazuje sytuacje, w której dziecko jest skazane na relacje z jednym, a w dodatku wrogim rodzicem.
15. Blask Tęczy. A shine of Rainbows.
Tomas – 8 letni bohater filmu – mieszka w sierocińcu w Irlandii. Chłopiec zostaje adoptowany przez małżeństwo, które mieszka na malowniczej wyspie Corrie. Inicjatywę w decyzji
o adopcji podjęła Maria – pełna życia i ciepła kobieta. Jej mąż nie jest przekonany do decyzji
o przysposobieniu jednak godzi się na pobyt chłopca w ich rodzinie z uwagi na dobro żony. Trudne doświadczenia zbliżają rodzinę do siebie.
16.Juno
Juno – tytułowa nastolatka zachodzi w nieplanowaną ciążę. Za radą przyjaciółki decyduje
się przekazać dziecko do adopcji rodzinie, która zapewni dziecku dobry dom. Obie strony wpływają na siebie wzajemnie, co przyczynia się do ich rozwoju.
17. The Great Gilly Hopkins.
Gilly ma za sobą kilka pobytów w rodzinach zastępczych. Dziewczynka pakuje
się w kłopoty, unika przywiązania. Gilly liczy na to, że będzie mogła zamieszkać z matką, która kilka lat wstecz przekazała dziewczynkę pod opiekę służb społecznych i nie interesuje
się jej losem. Los dziewczynki odmienia się kiedy trafia pod skrzydła Pani Trotter. Kino familijne.
18. Filmy przedstawiające reali adopcji w USA: Dwie matki. Losing Isaiah. oraz Jak dmuchawce na wietrze. Like Dandelion Dust. i Reloved.
Kino animowane:
- Rodzina Robinsonów
- Peabody and Sherman
- Despicable Me 2
- Annie
- Odlot
- Elf
- Dzikie Łowy
- BFG – Bardzo Fajny Gigant
- Ania z Zielonego Wzgórza